متخصص اورولوژی

از لاپاروسکوپی یا جراحی باز چه میدانید ؟
عمل جراحی به شیوه لاپاروسکوپی در چند سال اخیر و با پیشرفت دانش پزشکی بسیار مرسوم شده است. در کلمه لاپاروسکوپی، «لاپار» به معنی شکم و «اسکوپی» به معنای دیدن با تعمق است. پس در یک جمله، لاپاروسکوپی یعنی دیدن اجزای شکم همراه با جستجو به منظوری خاص.
دکتر زهرا صابری دارای تخصص در زمینه لاپاروسکوپی در ارتباط با مزیت های لاپاروسکوپی که نزدیک به 20 سال است در کشور انجام می شود، می گوید: نداشتن برش های بلند مهم ترین ویژگی لاپاروسکوپی نسبت به جراحی باز می باشد.
مزایایی که برای لاپاروسکوپی وجود دارد شامل حفظ زیبایی، کاهش درد بعد از عمل، مصرف کمتر داروی ضد درد، مصرف کمتر آنتی بیوتیک، نداشتن عفونت زخم، ایجاد نشدن فتق در محل زخم، بستری کوتاه در بیمارستان، تسریع در برگشت به کار روزانه و سرانجام هزینه های پایین تر، اشغال کمتر تخت های بیمارستانی و کاهش هزینه های بیمارستانی می شود.
بهترین متخصص زنان در اصفهان در ارتباط با این که جراحی لاپاروسکوپی برای کدام دسته از بیماران می تواند روش جراحی مناسب تر باشد، توضیح می دهد: تقریبا تمام بیمارانی که نیاز به اعمال جراحی امعاء و احشا داخل شکم، قفسه سینه و همچنین فتق های جدار شکم دارند، می توانند از این روش کم خطر بهره مند شوند.

روش کار لاپاروسکوپی:
با ایجاد یک یا دو برش محدود (با قطر حدود یک سانتی‌متر) در سطح پوست شکم لوله دستگاه درون‌بین را که در راس آن دوربین قرار دارد وارد شکم می‌کنیم. محل عمل با نور سرد (مانند هالوژنه) روشن می‌شود.

معمولا لاپاراسکوپی برای بیماری های ناحیه لگن در خانم ها مانند کیست تخمدان، چسبندگی رحم و بررسی عفونت های زنانه مورد استفاده قرار می گیرد.
از طریق لاپاروسکوپ می توان حتی نمونه ای از بافت را برداشت و مورد بررسی قرار داد.
لاپاراسکوپی نوعی عمل جراحی است که به جراح این امکان را می دهد که با کمترین برش به  داخل شکم و لگن فرد دسترسی پیدا کند.
لاپاروسکوپی با حداقل مشکلات انجام می گیرد و در بسیاری از موارد می توان به جای عمل جراحی باز که با برش بزرگ‌تری در شکم انجام می گیرد، از لاپاراسکوپی استفاده کرد.

لاپاروسکوپی در چه بیماری هایی استفاده می شود؟
لاپاراسکوپی معمولا برای دو گروه از بیماری ها استفاده می شود:
1- بیماری های زنان و زایمان و مشکلات دستگاه تناسلی زنان
2- بیماری های دستگاه گوارشی

لاپاروسکوپی چیست؟
لاپاروسکوپی یکی از روش‌ های جراحی است که در آن پزشک می‌تواند از طریق یک برش کوچک در زیر ناف‌، تلسکوپ مخصوص (میله باریک که در انتهای آن دوربین قرار دارد) را وارد شکم کند و اعضای لگنی را مشاهده نماید.
در راه حل های درمان ناباروری، با کمک لاپاروسکوپی بهترین متخصص زنان در اصفهان می‌تواند عوامل مختلفی مانند:
1- اندومتریوز (وجود تکه های کوچکی از بافت اندومتر یا لایه داخلی رحم در خارج از رحم مانند تخمدان‌ها، لوله‌های رحمی و محوطه شکم که می‌تواند باعث درد، چسبندگی و نازایی شود)
2- فیبروم رحمی (توده‌ هایی غیر طبیعی از بافت عضلانی نرم که در دیواره رحم رشد می‌ کنند)
 3- اختلالات ساختمانی، کیست‌ های تخمدانی
4- چسبندگی ‌ها
 5- حاملگی خارج از رحم که موجب نازایی می‌گردند شناسایی کند.
اگر مشکلی وجود داشته باشد این امکان برای بهترین متخصص زنان در اصفهان وجود خواهد داشت که ضمن انجام لاپاروسکوپی اصلاح لازم را نیز به عمل آورد، بنابراین لاپاروسکوپی ممکن است با دو هدف تشخیصی و درمانی به‌کار رود. بعضی از مشکلاتی که در طی لاپاروسکوپی درمانی می‌توانند اصلاح شوند، شامل برداشتن چسبندگی از اطراف تخمدان‌ ها و لوله‌ ها، باز کردن لوله ‌های بسته، برداشتن کیست‌ های تخمدانی و درمان حاملگی خارج از رحم می‌ باشد. اندومتریوز خارج از رحم، تخمدان‌ها و پریتوان (پرده نازک و شفافی است که محوطه شکم و لگن را می‌پوشاند) و در بعضی از مورد ها فیبروم رحمی نیز می‌تواند در طی لاپاروسکوپی برداشته شود.


چه هنگامی لاپاروسکوپی انجام می‌شود؟
برای تکمیل بررسی علت های ناباروری در زن، در اغلب موارد لاپاروسکوپی تشخیصی انجام می‌گیرد. به‌طورکلی‌، عمل لاپاروسکوپی را پس‌ از بررسی‌های دیگر ناباروری انجام می‌دهند. امّا اگر درد یا مشکلات ‌دیگری مثل سابقه یک عمل جراحی وجود داشته باشد بایستی ‌لاپاروسکوپی را حتی قبل از انجام دیگر اقدامات تشخیصی ناباروری انجام داد.


عمل لاپاروسکوپی چگونه انجام می‌شود؟
این عمل یک جراحی کوچک است که تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد بنابراین باید در یک بیمارستان یا مراکز جراحی انجام شود. درطی بیهوشی پزشک با استفاده از یک سوزن مخصوص مقداری گاز دی‌اکسیدکربن یا اکسیدنیترو یا هوا را به داخل شکم وارد می‌کنند. این گاز باعث ایجاد یک فضای کافی در زیر جدار شکم و همچنین بالا بردن روده‌ها شده و امکان مشاهده بهتر اعضای تناسلی لگن را فراهم می‌آورد و بعد از تزریق گاز، سوزن خارج می‌شود. یک وسیله مخصوص به نام لاپاراسکوپ (دوربین مینیاتوری که به شکل لوله ‌باریکی است) از طریق یک برش کوچک زیر ناف وارد شکم می‌شود و با ایجاد برش نازک دیگری در زیر شکم، پزشک وسیله باریک دیگر را وارد می‌کند تا بوسیله آن اندام‌های داخل شکم را بلند کند و پشت و اطراف آن را مورد بررسی قرار میدهد. طول این برش‌ها بین 5/0 تا 5/1 سانتی متر می‌باشد.
همچنین همزمان یک ماده از طریق دهانه رحم به‌ داخل رحم و لوله‌ها تزریق می‌شود تا باز بودن یا انسداد لوله‌های رحمی تشخیص داده شود. اگر بهترین متخصص زنان در اصفهان در حین جراحی لاپاروسکوپی مشکلی را مشاهده کند با استفاده از یک وسیله جراحی مخصوص که از طریق برش کوچک دیگری در زیر شکم، وارد حفره لگن میکند، می‌تواند در همان زمان آن را اصلاح نماید.